13 наукових фактів, які розширять ваші знання про світ

Часом вчені роблять настільки дивовижні відкриття, що їм поступаються навіть фантастичні романи. Наша добірка незвичайних наукових фактів допоможе вам розширити свій кругозір і в черговий раз переконатися в тому, що світ навколо нас цікавий і різноманітний.

13 наукових фактів, які розширять ваші знання про світ

1. У дітей приблизно на 70 кісток більше, ніж у дорослих.

У новонароджених зазвичай близько 270 кісток, більшість з яких дуже маленькі. Це робить скелет більш гнучким і допомагає дитині пройти через родовий канал і швидко рости. З часом, коли дитина дорослішає, багато  з цих кісток зростаються.

Скелет дорослої людини складають в середньому 200-213 кісток.

 

 

2. Ейфелева вежа виростає влітку на 15 сантиметрів.

Величезна конструкція побудована з температурними компенсаторами, завдяки яким сталь може розширюватися і стискатися без будь-яких пошкоджень.

Коли сталь нагрівається, вона починає розширюватися і займає більший обсяг. Це називається тепловим розширенням. І навпаки, падіння температури призводить до зменшення обсягу. З цієї причини великі споруди, наприклад мости, будуються з компенсаторами, які дозволяють їм змінюватися в розмірах без пошкоджень.

 

3. 20% кисню утворюється в тропічних лісах Амазонії.

Дощові ліси Амазонії займають 5,5 мільйона квадратних кілометрів. Амазонські джунглі виробляють значну частину кисню на Землі, абсорбуючи в собі величезну кількість вуглекислого газу, тому їх часто називають легенями планети.

 

4. Деякі метали настільки хімічно активні, що вибухають навіть при контакті з водою.

Деякі метали і сполуки - калій, натрій, літій, рубідій і цезій - виявляють підвищену хімічну активність, тому здатні блискавично спалахнути при контакті з повітрям, а якщо опустити їх в воду - навіть вибухнути.

 

5. Чайна ложка нейтронної зірки буде важити 6 мільярдів тонн.

Нейтронні зірки - це залишки масивних зірок, що складаються в основному з нейтронної серцевини, покритої порівняно тонкою (близько 1 км) корою речовини у вигляді важких атомних ядер і електронів. Ядра зірок, які загинули під час спалаху наднової, стискалися під впливом гравітації. Так сформувалися щільні нейтронні зірки. Астрономи встановили, що маса нейтронних зірок може бути порівнянна з масою Сонця, при тому що їх радіус не перевищує 10-20 кілометрів.

 

6. Щороку Гаваї наближаються до Аляски на 7,5 см.

Земна кора складається з декількох величезних частин - тектонічних плит. Ці плити постійно рухаються разом з верхнім шаром мантії. Гаваї розташовані в середній частині Тихоокеанської плити, яка повільно дрейфує в північно-західному напрямку до Північно-Американської плити, на якій якраз і розташована Аляска. Тектонічні плити рухаються з такою ж швидкістю, з якою зростають нігті у людини.

 

7. Через 2,3 мільярда років на Землі буде занадто жарко, щоб на ній було можливе життя.

Наша планета з часом стане безкрайньої пустелею, схожою на сьогоднішній Марс. Сотні мільйонів років Сонце нагрівалася, ставало яскравішим і гарячішим і буде продовжувати це робити. Десь через два з гаком мільярди років температура стане настільки високою, що океани, завдяки яким Земля придатна для життя, випаруються. Вся планета перетвориться в безкрайню пустелю. Як пророкують вчені, в наступні декілька мільярдів років Сонце перетвориться на червоного гіганта і повністю поглине Землю - планеті напевно прийде кінець.

 

8. Білих ведмедів практично неможливо виявити за допомогою тепловізора.

Тепловізори здатні визначати об'єкт по теплу, яке він випромінює. А білі ведмеді є експертами в збереженні тепла. Завдяки товстому шару підшкірного жиру і теплій шубі, ведмеді здатні переносити навіть найхолодніші дні в Арктиці.

 

9. Світлу потрібно 8 хвилин 19 секунд, щоб дістатися від Сонця до Землі.

Відомо, що швидкість світла - 300 000 кілометрів на секунду. Але навіть з такою запаморочливою швидкістю на те, щоб подолати відстань між Сонцем і Землею, буде потрібно час. І 8 хвилин - це не так вже й багато в космічних масштабах. Щоб досягти Плутона, сонячному світлу буде потрібно 5,5 годин.

 

10. Якщо прибрати весь міжатомний простір, людство вміститься в кубику цукру.

Насправді більше 99,9999% атома - це порожній простір. Атом складається з крихітного щільного ядра, оточеного хмарою електронів, які в пропорційному відношенні займають більший простір. Все тому, що електрони рухаються хвилеподібно. Вони можуть існувати тільки там, де гребені і западини хвиль складаються певним чином. Електрони не залишаються в одній точці, їх місце розташування може бути де завгодно в межах орбіти. І тому вони займають дуже багато місця.

 

11. Шлунковий сік здатний розчинити леза для гоління.

Шлунок перетравлює їжу завдяки їдкій соляній кислоті з високим вмістом pH (водневого показника) - від двох до трьох. Але в той же час кислота впливає і на слизову оболонку шлунка, яка, втім, здатна швидко відновлюватися. Слизова вашого шлунку повністю оновлюється кожні чотири дні.

 

12. Венера - єдина планета, яка обертається за годинниковою стрілкою.

 

У вчених багато версій того, чому це відбувається. Найімовірніші: через величезні астероїди, які вплинули на її курс в минулому, або через сильну циркуляцію повітряних потоків у верхніх шарах атмосфери.

13. Блоха може розганятися швидше, ніж космічний шаттлю

Стрибки блох досягають запаморочливих висот - 8 сантиметрів в мілісекунди. Кожен стрибок надає блосі прискорення, що в 50 разів перевищує прискорення космічного корабля.