Ньюгрейндж, Ірландія

​​​​​​​Ньюгрейндж - найдавніша споруда в Ірландії.

Ньюгрейндж, Ірландія

Експерти вважають, що вона була зведена біля 5000 років тому. Ця споруда  являє собою гробницю, однак для кого вона була побудована сказати складно.

19-метрової довжини коридор веде в похоронну камеру, основу якої складають вертикально поставлені кам'яні моноліти вагою від 20 до 40 тонн. Будова похоронної камери нагадує Стоунхендж, тільки тут кам'яне кільце зверху прикрите насипом із землі і щебеню. Усередині похоронної камери збереглися велика чаша ритуального призначення, а в стінах пробиті ніші, прикрашені кам'яним різьбленням.

Над похоронною камерою знаходиться ступінчастий звід. Моноліти, що його утворюють, розташовані таким чином, що внизу перебувають самі важчі камені і вага їх у вершині зменшується. Купол всередині порожній і утворює шестикутну шахту 6-метрової висоти, що звужується догори.

При розкопках виявлено, що на зовнішній поверхні перекриття були канавки для стоку води і чашовидні знаки, досі приховані насипом. Сам насип складався з шарів каменю і торфу, він був відточений опорною стіною-Кербом із орнаментованих плит. По обидві сторони від входу зелені камені Кербі увінчані стіною з білого кварцу.

Вхід у гробницю позначало коло каменів висотою від 1,5 до 2,5 м. Ще одне коло з 97 каменів, що вертикально стоять, оточувало по периметру саму гробницю. Всі ці камені, а також стіни коридору і похоронної камери покриті орнаментом, що складається з зигзагоподібних ліній, трикутників, концентричних кіл, але найбільш часто зустрічається зображення потрійної спіралі. Цей символ був дуже поширений в неолітичному мистецтві і, як припускають дослідники, був пов'язаний з циклом смерті і відродження (зокрема, аналогічні символи вирізані на різьблених кам'яних кулях — характерних артефактах тієї ж епохи). Більшість зображень спіралі розташовується при вході в гробницю, ніби позначають кордон між світом мертвих і світом живих. Також серед мотивів зображень зустрічаються чашоподібні знаки і концентричні кільця.

Тунель орієнтований на південний схід, точно на місце сходу Сонця в день зимового сонцестояння. Над входом знаходиться отвір — вікно 20 см завширшки, через яке сонячні промені можуть проникати до внутрішньої камери. Протягом декількох днів (з 19 по 23 грудня), промені вранішнього Сонця проникають по ньому у внутрішню кімнату і яскраво висвітлюють її близько 17 хвилин (від 14 до 21 хвилини).

Сучасна наука поки не може дати відповідь, як стародавні люди могли вибудувати настільки ідеальну конструкцію.

Цікавий факт, що вона не тільки зберегла свій первісний вигляд, але навіть сьогодні залишається абсолютно водонепроникною.