Спрайт

Крім звичайної і кульової блискавки в атмосфері Землі може утворюватися ще один вид грозових розрядів - спрайт.

Спрайт

Спрайт -це яскравий спалах, червоного або синього кольору на висоті від 59 до 150 км, висотою до 60 км і шириною до 100 км. Колір пов'язаний зі складом газів в атмосфері на різних висотах. Чим вище, тим більше в атмосфері азоту, а азот при іонізації дає червоне сяйво, і тому спрайт на великій висоті сяє відтінками червоного.

Відповідно ближче до землі більше кисню (сяє синім) і спалахи стають блакитного кольору. Зазвичай спрайти виникають після удару сильної блискавки і тривають близько 100 мілісекунд. Часто спрайти мають вигляд кулі або тора з низхідним стовпом світла, виникають групами, розташовані по колу і роблять «танцюючі» руху. Тому їх нескладно прийняти за НЛО, що, мабуть, неодноразово відбувалося.

Перші спрайти були відкриті 6 липня 1989 року. Їх випадково зафіксувала з літака випробувальна високочутлива камера, спрямована на зірки, в об'єктив якої потрапила далека гроза.

Це явище ще дуже слабко вивчено, і тому природа його виникнення невідома. Передбачається, що сяйво викликано утворенням холодної плазми, схоже сяйво люмінесцентної лампи. В даний час ведуться дослідження спрайтів із застосуванням камер, розташованих на супутниках і МКС, а також  встановлених на вершинах гір.