Від кофеїну до кокаїну. Як мозок реагує на найпопулярніші наркотики

Головні висновки останніх наукових досліджень про вплив на людський мозок тютюну та інших поширених наркотиків.

Від кофеїну до кокаїну. Як мозок реагує на найпопулярніші наркотики
  • Нікотин

Мозок чоловіків і жінок по-різному реагує на паління, з'ясували  нейробіологи. Застосувавши новий метод томографічного дослідження, вони побачили, «як в кіно», хід цієї реакції. Виявилося, що у тих і у інших «гормон задоволення» дофамін активується в різних відділах мозку, і що у чоловіків-курців це відбувається швидше, ніж у жінок.

Висновок такий: у обох статей нікотин активує гормон, що викликає почуття задоволення , але у чоловіків ефект проявляється швидше і буває більш стійким - а значить, їм простіше прив'язатися до сигарет і складніше кинути.

Тим часом прагнення до «нагороди» у вигляді нікотинової ейфорії загрожує розладом психіки аж до шизофренії та інших серйозних відхилень. Подекуди це також пов'язано з причинами, що спонукають людей курити - нервозністю, незадоволеністю, зневірою, душевними стражданнями.

  • Алкоголь

Під його дією ми стаємо «тугодумами», у нас сповільнюється дихання і серцевий ритм, зір стає розмитим, мова незв'язною, погіршується пам'ять. І добре, якщо тільки на час, тому що у частих «гуляк» все це збережуться надовго, якщо не назавжди.

Справа в тому, що алкоголь змінює рівні нейромедіаторів - хімічних речовин, що відповідають за передачу електричних імпульсів між клітинами мозку. А саме, пригнічує «збуджуючі» нейромедіатори, які наповнюють нас енергією, і підсилює дію «гальмуючих» речовин.

Більш того, у «пияків» настає ненормальна мозкова активність. Нещодавно вчені провели перевірку робочої пам'яті у двох груп людей - тих, які п'ють регулярно, але не напиваються, і тих, які часто влаштовують алкогольні гулянки. Їм дали одне й те ж, досить просте завдання. Сканер мозку показав, що у «пияків» при цьому активувалися ділянки практично по всій корі, чого в даному випадку бути не повинно.

Тут ділянки ненормальної активності позначені червоним. (Зеленим - ділянки, які активувалися у першої групи, а сірим - у обох груп).

  • Кофеїн

​​​​​​​З точки зору науки, кофеїн - це психотропна речовина самого масового вжитку. Як стимулятор центральної нервової системи він здатний тимчасово зарядити нас бадьорістю і гарним настроєм. Але також кофеїн накачує нас адреналіном, що добре, наприклад, для занять спортом, а в інших випадках викликає занепокоєння і роздратування.

Медики настійно радять випивати не більше 2-х «американських» порцій кави в день. Якщо ж будете регулярно перевищувати норму, то можете отримати цілий набір додаткових «задоволень» - зайві кілограми, мляву шкіру, тьмяність і поганий ріст волосся, проблеми з сечовипусканням, поганий запах з рота і підвищену втому. Крім того, жінкам може загрожувати целюліт і навіть проблеми із зачаттям.

  • Знеболюючі

​​​​​​​Йдеться про опіоїдні анальгетикі - легальні ліки, які продають за рецептом. Медичні дослідження останніх років показали, що на такі препарати мозок реагує також, як на героїн. Так, якщо пацієнт почне зловживати такими знеболюючими, то з високою ймовірністю він потім перейде на героїн.

Більше того, як показала статистика, від передозування анальгетиків сьогодні гине в 2,5 рази більше людей, ніж від героїну, і цей «відрив» з кожним роком тільки зростає. Втім, в Україні заборонено багато опіоїдних ліків, таких, що легальні в США та інших країнах.

  • Героїн

​​​​​​​Проникаючи в мозок, героїн перетворюється в морфій і в цьому вигляді вступає в зв'язок з молекулами клітин - опіоїдних рецепторів, які впливають на наше сприйняття болю і задоволення. Ось чому після введення наркотику у більшості настає миттєва ейфорія.

Оскільки опіоїдні рецептори також знаходяться в стовбурі головного мозку - головному «центрі керування» тілом, то змінам піддаються такі автоматичні процеси, як кров'яний тиск і дихання. Людина дихає повільніше, а то і зовсім припиняє дихати. Відбуваються при цьому порушення в мозку нерідко призводять до коми або смерті.

  • Марихуана

​​​​​​​Вона впливає на мозок приблизно так само, як смачна їжа або гарний секс. Її активна речовина ТГК (тетрагідроканнабінол) змушує клітини вивільняти «гормон задоволення» дофамін. Але приємне збудження від наркотику може позбавити людину інших радощів, тому що чим частіше він досягає такої ейфорії «штучним чином», тим менше (як йому здається) він відчуває задоволення «природним шляхом».

Взагалі, марихуана - самий суперечливий наркотик, оскільки, поряд з ризиками для здоров'я, може надавати і позитивні ефекти. Наприклад, допомагає контролювати епілептичні припадки, покращує метаболізм і не дає товстіти, в помірних кількостях може знижувати тривогу, уповільнює розвиток хвороби Альцгеймера і навіть ріст ракових клітин!

І, до речі, марихуана не руйнує легені так, як нікотин. Однак проблеми з пам'яттю, ризик депресії та психозу, різке прискорення пульсу, чревате проблемами з серцем і судинами і інші неприємні наслідки регулярного вживання марихуани не дозволяють повністю виправдати її курців.

  • «Чарівні» гриби

​​​​​​​Одне недавнє дослідження показало, як саме діє речовина спілоцібін, яка міститься в деяких видах грибів і викликає галюцинації. Вона пригнічує звичайну мозкову активність і створює абсолютно нові зв'язки між різними відділами мозку. Саме вони викликають у людини неймовірні відчуття, начебто того, що він «бачить звуки» і «чує кольору».

Але хоча цей вид галюциногенів вже давно знайомий людству, він ще мало вивчений нейробіологами. Тому поки вони не можуть надати дати  список перевірених ризиків для здоров'я, окрім «неприємних видінь» і «підвищеної тривожності».

  • Кокаїн

​​​​​​​Незалежно від того, як саме його вживають, кокаїн проникає в кров і миттю досягає мозку, переповняючи його дофамином і викликаючи почуття неймовірного кайфу. Досліди на деяких лабораторних тваринах показали, що між їжею і наркотиком вони оберуть наркотик, навіть ризикуючи померти голодною смертю.

​​​​​​​

До згубного впливу кокаїну найсильніше в мозку схильні ключові центри пам'яті (що частково пояснює швидке звикання), а також ділянки, що відповідають за прийняття рішень і самоконтроль. Загалом, чим частіше людина його вживає, тим сильніше він буде прагнути отримати нову дозу.