Як один шахрай багато років продавав Бруклінський міст в Нью-Йорку

У США є цікавий вислів: «Йому можна продати Бруклінський міст!». Так кажуть про людей, які виявляють зайву наївність і довірливість в грошових питаннях.

Як один шахрай багато років продавав Бруклінський міст в Нью-Йорку
Бруклінський міст
Як один шахрай багато років продавав Бруклінський міст в Нью-Йорку

Причому, з’явилася ця фраза не на порожньому місці. Якийсь аферист на ім'я Джордж Паркер успішно продавав пам’ятку Нью-Йорку протягом багатьох років. Це може здаватися дивним, але клієнти знаходилися.


Бруклінський міст був урочисто відкритий 24 травня 1883 року. Вже в перший день спорудою скористалися близько 150 000 людей. Правда, через декілька днів пішли чутки про те, що міст занадто ненадійний і в будь-який момент може впасти. Для того, щоб довести його міцність, нью-йоркська влада пішла на сміливий крок: вони орендували в цирку 21 слона і провели їх по мосту. Незабаром з’явилися ті, що бажають продати або купити такий чудовий міст.

Про самого Джорджа Паркера відомо не багато, передбачається, що народився він в Нью-Йорку, а перший раз зважився продати Бруклінський міст після того, як посперечався з друзями. Він запевняв їх, що здатний продати будь-яку річ. А ті жартома запропонували Джорджу продати Бруклінський міст. З цього все і почалося. Він знайомився з людьми і починав розповідати їм про те, що є власником мосту, але вирішив продати його. Далі Паркер починав пояснювати, як це вигідно – володіти такою чудовою спорудою. У будь-який момент можна перекрити його шлагбаумом і брати гроші з пішоходів і транспортних засобів. Ймовірно, Джордж Паркер, дійсно, був природженим продавцем: він знаходив людей, що бажали придбати цей чудовий міст у власність і укладав угоду з фальшивими документами. Якщо у покупця не знаходилося потрібної суми, Паркер йшов на поступки – дозволяв придбати міст в кредит і виплачувати гроші частинами. Клієнт йшов задоволеним – адже він став власником цілого моста в величезному місті. Ніхто навіть не підозрював, що в Нью-Йорку не можна було продавати міську власність в приватні руки. Але, як тільки «власник» намагався встановити пропускний пункт для збору плати за користування мостом, тут же з’являлася поліція.

А ось сам Джордж Паркер навіть відкрив офіс з продажу нерухомості. Як видно, одного Бруклінського моста шахраєві було мало, до сфери його інтересів потрапили й інші об’єкти. Наприклад, він вдало «продавав» нью-йоркський спортивний комплекс «Медісон-сквер-гарден», Статую Свободи, Музей Метрополітен. Всі покупці отримували такі ж фальшиві свідоцтва, як і щасливі «володарі» Бруклінського мосту.

Але, все добре коли-небудь закінчується. У 1928 році Джордж Паркер був заарештований. 17 грудня суд виніс шахраєві вирок – довічне ув’язнення. Відбувати ув’язнення Паркер був відправлений до в’язниці Сінг-Сінг, що розташована в місті Оссінінг, в 48 кілометрах від Нью-Йорка. У катівнях цієї в’язниці геніальний комбінатор провів 8 років, тут же він і помер в 1936 році. За рік до його смерті в’язницю Сінг-Сінг відвідали радянські письменники І. Ільф і Є. Петров, які здійснювали поїздку по Сполученими Штатами. Своїми враженнями про цей візит Ільф і Петров поділилися в книзі «Одноповерхова Америка», присвятивши в’язниці окрему главу з назвою «Електричний стілець».